St. Paul's Logo

ST. PAUL'S SWIMMING NEWS
Meet Results


IRISH OPEN SWIMMING CHAMPIONSHIPS 1998
GROVE LEISURE CENTRE, YORK ROAD, BELFAST
SESSION 2 - WEDNESDAY, 22 JULY 1998
START 10.00 AM, WARM-UP 8.30 AM
 
EVENT 11  WOMENS 200 Metres BACKSTROKE                   
 1.  NIAMH CAWLEY           CLAREMORRIS  (82)  2:18.49             10. SUSAN GROGAN           TERENURE     (83)  2:35.20            
 2.  EYDIS KONRADSDOTTIR    ICELAND      (78)  2:21.39             11. UNA HAYDEN             NEW ROSS     (83)  2:37.34            
 3.  LEE KELLEHER           CTY OF CORK  (82)  2:22.47             12. SHAUNA CRANSTON        ARDS         (84)  2:37.55            
 4.  EMMA-JANE LEGGETT      CORMORANT    (83)  2:25.83             13. ORLA DOOLAGHTY         ENNIS        (82)  2:37.59            
 5.  JOANNE TIGHE           TUAM         (81)  2:26.18             14. PATRICIA DUFFY         ST PAULS     (73)  2:37.64            
 6.  LYNNE DONNELLY         PORTMARNOCK  (83)  2:26.37             15. COLLETTE ENGLISH       CASTLEBAR    (80)  2:37.77            
 7.  NICOLA PEPPER          CORMORANT    (82)  2:26.73             16. ANDREA MURPHY          TROJAN       (81)  2:40.03            
 8.  KATIE HOLLAND          TEMPLEOGUE   (80)  2:31.15             17. SARA ENGLISH           CASTLEBAR    (82)  2:41.42            
 9.  KAREN LYNCH            AER LINGUS   (80)  2:35.01            
 
EVENT 12  MENS 200 Metres BACKSTROKE                     
 1.  ADRIAN O'CONNOR        NEW ROSS     (72)  2:07.48             10. MARK HILLICK           LEANDER      (78)  2:20.33            
 2.  HUGH O'CONNOR          NEW ROSS     (78)  2:08.55             11. DAVID HOWLEY           TERENURE     (81)  2:21.68            
 3.  DAVID WYATT            LEANDER      (81)  2:10.35             12. GARETH MCNARRY         ARDS         (81)  2:23.15            
 4.  MUIRIS REIDY           TROJAN       (81)  2:10.66             13. PAUL O'FLYNN           CRC          (81)  2:24.72            
 5.  GARY COONEY            TROJAN       (81)  2:15.30             14. FINIAN LODGE           WATERFORD C. (82)  2:24.96            
 6.  PAUL DONOVAN           TROJAN       (82)  2:15.76             15. ANDREW QUAYLE          ARDS         (83)  2:24.97            
 7.  MARK HIGGINS           WIDNES     . (79)  2:16.71             16. BARRY O'NEILL          GALWAY       (80)  2:26.55            
 8.  MICHAEL AHERNE         TEMPLEOGUE   (83)  2:17.69             17. MATTHEW MORAN          CASTLEBAR    (82)  2:26.94            
 9.  NEAL MCGRANN           LISBURN      (82)  2:18.54             18. DONAL O'NEILL          KINGS HOSP.  (80) DQ:ST.              
 
EVENT 13  WOMENS 400M FREE/S (SLOW HEATS) HDW            
 1.  NICOLA PEPPER          CORMORANT    (82)  4:30.81             9.  SUSAN GROGAN           TERENURE     (83)  4:47.26            
 2.  LYNNE DONNELLY         PORTMARNOCK  (83)  4:33.10             10. EMMA BERGIN            TEMPLEOGUE   (81)  4:48.72            
 3.  HELEN KELLY            TEMPLEOGUE   (81)  4:35.02             11. CHRIS O'MEARA          TERENURE     (80)  4:49.14            
 4.  FIONA KINSELLA         TROJAN       (84)  4:38.03             12. SINEAD FIELD           KINGS HOSP.  (83)  4:49.45            
 5.  EMMA-JANE LEGGETT      CORMORANT    (83)  4:39.31             13. EMER CAREY             TROJAN       (84)  4:50.39            
 6.  ANDREA MASON           LISBURN      (81)  4:40.22             14. ALICIA HILLIER         ARDS         (84)  4:51.15            
 7.  CAROLINE KEARNEY       PORTMARNOCK  (81)  4:40.94             15. CAIT MULCAHY           LIMERICK     (82)  5:14.99            
 8.  KATIE HOLLAND          TEMPLEOGUE   (80)  4:43.49            
 
EVENT 14  MENS 400M FREE/S (SLOW HEATS) HDW              
 1.  COLIN LOWTH            CORMORANT    (77)  4:04.27             6.  PADRAIG MULCAHY        LIMERICK     (80)  4:08.13            
 2.  NEIL CAMERON           LEANDER      (80)  4:04.46             7.  FRIDFINNUR KRISTINSSON ICELAND      (80)  4:11.19            
 3.  OMAR FRIDRIKSSON       ICELAND      (80)  4:04.75             8.  JOHN PAUL WILLIAMSON   WATERFORD C. (79)  4:11.67            
 4.  IAN CLAXTON            KINGS HOSP.  (78)  4:06.06             9.  JAMES MATHEWS          TROJAN       (83)  4:19.96            
 5.  STEPHEN SAUNDERS       TERENURE     (77)  4:07.75             10. ANDY HUNTER            LEANDER      (78)  4:21.65            
 
 
 
EVENT 15  WOMENS 200 Metres BREASTSTROKE                 
 1.  HALLIDORA THORGEIRSD   ICELAND      (81)  2:40.22             10. ELEANOR HOGAN          ST PAULS     (84)  2:52.58            
 2.  MARY CORLESS           TUAM         (79)  2:40.54             11. COLLETTE ENGLISH       CASTLEBAR    (80)  2:53.29            
 3.  LOUISE ROBINSON        BANGOR       (78)  2:40.88             12. JENNIFER LAWLOR        NEW ROSS     (84)  2:54.90            
 4.  IRIS HEIMISDOTTIR      ICELAND      (84)  2:42.39             13. JENNIFER CROSS         LISBURN      (83)  2:56.26            
 5.  KAREN MARSHALL         ARDS         (81)  2:42.55             14. SINEAD HENEGHAN        GLWAY        (82)  2:59.94            
 6.  SUSANNA MURPHY         TROJAN       (83)  2:46.73             15. EILEEN WALSHE          TALLAGHT     (84)  3:00.96            
 7.  CLAIRE NIXON           ARDS         (82)  2:48.48             16. SARA ENGLISH           CASTLEBAR    (82)  3:01.19            
 8.  SARAH RYAN             NEW ROSS     (83)  2:48.64             17. ANN MARIE TOBIN        WATERFORD C. (84) DQ:ST.              
 9.  SARAH CUNNINGHAM       LEANDER      (83)  2:51.04            
 
EVENT 16  MENS 200 Metres BREASTSTROKE                   
 1.  MARK CRAIG             ARDS         (80)  2:16.99             14. PAUL GROGAN            TERENURE     (81)  2:32.26            
 2.  MICHAEL WILLIAMSON     LISBURN      (81)  2:19.49             15. PETER ENRIGHT          LIMERICK     (81)  2:33.03            
 3.  ANDREW BREE            ARDS         (81)  2:20.97             16. MARTIN BODDIE          COLERAINE    (79)  2:34.74            
 4.  JAKOB SVEINSSON        ICELAND      (82)  2:21.10             17. BRIAN LEE              TEMPLEOGUE   (81)  2:37.54            
 5.  NIALL MORAGHAN         TROJAN       (74)  2:22.04             18. COLM FITZGERALD        ENNIS        (82)  2:37.66            
 6.  HJALTI GUDMUNDSSON     ICELAND      (78)  2:23.30             19. ANDREW QUAYLE          ARDS         (83)  2:39.22            
 7.  DAVID ROCHE            NEW ROSS     (80)  2:24.15             20. STEVEN MANLEY          TERENURE     (82)  2:39.27            
 8.  NEIL IRVINE            LARNE JUNIOR (80)  2:27.50             21. KILLIAN BYRNE          KILKENNY     (80)  2:41.64            
 9.  EAMON FOLEY            ENNIS        (81)  2:31.03             22. GARY MARSHALL          ARDS         (83)  2:42.27            
 10. BRIAN CAMPBELL         LARNE JUNIOR (78)  2:31.17             23. CHRISTOPHER FLYNN      NEW ROSS     (83)  2:44.27            
 11. RYAN SMYTH             LISBURN      (82)  2:31.29             24. PETER TUOHY            CASTLEBAR    (83)  2:44.63            
 12. GRAEME BEGGS           LEANDER      (76)  2:31.45             25. KEITH LUMSDEN          KINGS HOSP.  (82)  2:45.90            
 13. PETER WILLIAMSON       LISBURN      (81)  2:31.68             26. DAVID O'MALLEY         TROJAN       (80) DQ:T .              
 
EVENT 17  WOMENS 100M INDIVIDUAL MEDLEY                  
 1.  LEE KELLEHER           CTY OF CORK  (82)  1:06.94             14. SARAH RYAN             NEW ROSS     (83)  1:11.77            
 2.  LARA BIARGARD          ICELAND      (81)  1:07.62             15. KAREN MARSHALL         ARDS         (81)  1:12.33            
 3.  CHANTAL GIBNEY         TROJAN       (80)  1:07.64             16. JULIE DOUGLAS          ALLIANCE     (80)  1:12.42            
 4.  SALLY O'HERLIHY        TROJAN       (78)  1:07.84             17. RUTH HILL              LISBURN      (77)  1:12.86            
 5.  CLAIRE HOGAN           ST PAULS     (79)  1:07.91             18. JANE COLL              TROJAN       (82)  1:13.07            
 6.  JOY MCGLYNN            PORTMARNOCK  (81)  1:09.30             19. DENISE BROWN           WATERFORD C. (83)  1:13.14            
 7.  CLAIRE NIXON           ARDS         (82)  1:09.71             20. SARA ENGLISH           CASTLEBAR    (82)  1:13.68            
 8.  LISA BALDWIN           CORMORANT    (83)  1:10.03             21. ZARA FLYNN             NEW ROSS     (81)  1:13.87            
 9.  CATRIONA KELLY         GALWAY       (84)  1:10.16             22. CATHERINE BROWN        WATERFORD C. (81)  1:14.12            
 10. KAREN REILLY           KINGS HOSP.  (83)  1:10.42             23. CLAIRE CONNOR          LARNE JUNIOR (78)  1:14.18            
 11. SUNNA BJORG HEIGAD     ICELAND      (83)  1:10.68             24. RUTH BOURKE            CTY OF CORK  (80)  1:14.81            
 12. SINEAD COONEY          GALWAY       (81)  1:11.60             25. LOUISE DOOLEY          NEW ROSS     (82)  1:14.92            
 13. SARAH PALMER           TROJAN       (82)  1:11.62             26. ELIN SIGURDARDOTTIR    ICELAND      (73) DQ:ST.              
 
EVENT 18  MENS 100M INDIVIDUAL MEDLEY                    
 1.  HUGH O'CONNOR          NEW ROSS     (78)    59.57             4.  JOHN PAUL WILLIAMSON   WATERFORD C. (79)  1:00.32            
 2.  GRAHAM BEEGAN          CORMORANT    (79)    59.77             5.  DAVID SIMPSON          LISBURN      (80)  1:00.62            
 3.  JOHN KEALY             AER LINGUS   (70)    59.89             6.  WILLIAM CAREY          LIMERICK     (75)  1:01.17            
 
                                                             CONTINUED
 
 
 7.  NIALL MORAGHAN         TROJAN       (74)  1:01.67             16. GARY FITZGERALD        TROJAN       (83)  1:05.09            
 8.  DONAL WALSH            CLAREMORRIS  (77)  1:02.49             17. DAVID O'MALLEY         TROJAN       (80)  1:05.22            
 9.  BRIAN FARRELL          AER LINGUS   (78)  1:02.73             18. PETER WILLIAMSON       LISBURN      (81)  1:05.35            
 10. DAVID THORUNNARSON     ICELAND      (78)  1:02.80             19. MATTHEW LOWRY          LARNE JUNIOR (80)  1:05.99            
 11. ALAN ARCHARD           LIMERICK     (81)  1:03.20             20. MARTIN BODDIE          COLERAINE    (79)  1:06.40            
 12. MICHAEL WILLIAMSON     LISBURN      (81)  1:03.30             21. EAMON FOLEY            ENNIS        (81)  1:07.24            
 13. CONOR DUFFY            TROJAN       (80)  1:03.65             22. SEBASTIAN CROWE        ENNIS        (81)  1:07.36            
 14. PAUL MCCARTHY          NEW ROSS     (78)  1:04.15             23. BRIAN MCCAFFREY        CASTLEBAR    (81)  1:08.03            
 15. SHANE MCCAULEY         R/DALE OTTER (79)  1:04.67             24. JAMES MATHEWS          TROJAN       (83)  1:09.81            
 
EVENT 19  WOMENS 4X100M MEDLEY TEAM RELAY                
 1.  ICELAND                                   1:00.00             4.  LISBURN                                   4:00.00            
 2.  BANGOR                                    2:00.00             5.  ARDS                                      5:00.00            
 3.  TROJAN                                    3:00.00             6.  WATERFORD C.                              6:00.00            
 
EVENT 20  MENS 4X100M MEDLEY TEAM RELAY                  
 1.  NEW ROSS                                  3:57.16             6.  LISBURN                                   4:05.86            
 2.  TROJAN                                    4:01.56             7.  LEANDER                                   4:07.94            
 3.  TERENURE                                  4:03.12             8.  LIMERICK                                  4:12.16            
 4.  ARDS                                      4:03.61             9.  LARNE JUNIOR                              4:14.21            
 5.  ICELAND                                   4:05.34             10. KINGS HOSP.                               4:15.03